Olga Malinkiewicz, fizyk, związana z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ podpisała kontrakt z japońskim przedsiębiorcą na rozwój wymyślonych przez nią ogniw fotowoltaicznych. Wartość kontraktu wynosi 20 mln zł.

Olga-Malinkiewicz

33-letnia badaczka wynalazła technologię wytwarzania fotowoltaicznych ogniw perowskitowych. Pozwalają one na przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. To technologia tańsza i dająca więcej możliwości, gdy chodzi o wykorzystanie niż krzem, wykorzystywany w tradycyjnych ogniwach Perowskit można nanieść na elastyczny materiał np. folię, bez utraty ich właściwości. To rozwiązanie pozwalałoby pokryć ogniwami fotowoltaicznymi dachy, elewacje i inne powierzchnie i wykorzystać energię słoneczną w miejscach, gdzie innych źródeł prądu nie ma.

Za swój pomysł Polka została wyróżniona nagrodą Photonics21 przyznawaną przez Komisję Europejską, znalazła się także na liście liderów innowacji – New Europe 100.

Olga Malinkiewicz studiowała fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, po licencjacie przeniosła się na Uniwersytet w Barcelonie, a potem na Uniwersytet w Walencji, gdzie przygotowuje doktorat. To podczas studiów w Hiszpanii opracowała nową metodę wykorzystania perowskitów. Wróciła do Polski, nawiązała współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, założyła firmę Saule Technologies, jej celem jest komercjalizacja wynalazku, z tą intencją zawiązała konsorcjum z instytucjami w Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Szwecji.

Przeczytaj cały artykuł >>