Konkurs na najlepsze blogi Dolnego Śląska, organizowany od czterech lat przez wrocławski Pasaż Grunwaldzki, jest unikalnym działaniem centrum handlowego w skali kraju. Pozwala angażować wybraną grupę odbiorców tworzoną przez liderów opinii i integrować środowisko, a co ważniejsze – wyróżniać się na tle pozostałych centrów oraz zaistnieć w wyjątkowy sposób w życiu miasta i regionu.

Koncepcja

Blog Day nawiązuje do idei Międzynarodowego Dnia Bloga i Blogera, zachęcającej do wyszukiwania oraz polecania sobie nawzajem ciekawych platform. Pomysł na konkurs dla lokalnych blogerów zrodził się w 2011 rok. CHR Pasaż Grunwaldzki zaangażowany był również w inne niestandardowe działania, jak np. organizację w centrum wystawy fotografii Grand Press Photo czy Przegląd Młodego Kina.

Odbywające się od czterech lat wydarzenie jest okazją do zaprezentowania i promocji platform z Dolnego Śląska, a dla nas możliwością bycia częścią tak niezwykłej inicjatywy. Najbliższa edycja będzie już piątą z kolei, a w kalendarzu na próżno szukać innych tego typu wydarzeń w naszym mieście – tłumaczy Agnieszka Lis, Manager ds. Marketingu CHR Pasaż Grunwaldzki.

Przebieg

Ostatnia edycja konkursu organizowanego przez Pasaż Grunwaldzki była wyjątkowa: mieszkańcy zgłosili 144 blogi – o kilkanaście więcej niż dwa lata temu, kiedy padł rekord pod względem ilości zgłoszeń (nadesłano ich aż 130). Po raz pierwszy szansę wzięcia udziału w wyborze najlepszego bloga otrzymali również internauci. Na swoje ulubione blogi mogli głosować za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na fan page`u konkursu.

Wyboru najlepszych blogów dokonuje jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele lokalnych mediów oraz blogerzy – zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.

Przebieg rywalizacji można śledzić na dwóch fan page`ach: dedykowanym inicjatywie czyli Blog Day Wrocław – www.facebook.com/BlogDayWroclaw i Pasażu Grunwaldzkiego www.facebook.com/PasazGrunwaldzki.

Konkurs wspierają również patroni medialni (m.in. Gazeta Wrocławska). Wydarzenie dotychczas odbywało się bez wsparcia sponsorów zewnętrznych. Konkurs trwa od lipca do końca sierpnia. Na zakończenie, 31 sierpnia – w Międzynarodowym Dniu Bloga i Blogera – odbywa się wielki finał, podczas którego nie tylko prezentowani są wszyscy nominowani, ale również poznajemy zwycięzców.


Wyzwania i rozwiązania

Przez wzgląd na specyfikę konkursu (zwykle lokalne konkursy dla blogerów organizuje miasto przy wsparciu biura promocji i sponsorów) organizatorzy stanęli przed kilkoma wyzwaniami.

Jednym z nich jest to, aby konkurs nie był odbierany wyłącznie jako inicjatywa komercyjna centrum handlowego. Aby temu sprostać, widoczność znaków handlowych centrum, mimo ogromnego wkładu organizatora, jest ograniczona do minimum.

Drugim wyzwaniem jest organizacja i czuwanie nad odpowiednim przebiegiem konkursu – w tym względzie wsparcie świadczy agencja public relations obsługująca centrum. Projekt w okresie wakacyjnym jest sztandarowy i najbardziej czasochłonny, trwa od początku lipca do końca sierpnia, ale o wiele działań jak np. ustalenie patronów i składu jury, należy zadbać już dużo wcześniej. Aby ukazać skalę pracy wystarczy wspomnieć, że podczas ostatniej edycji wymieniono łącznie ponad 500 wiadomości mailowych z blogerami i przygotowano 6 unikalnych informacji prasowych.

Wyniki
Oprócz wyników samego konkursu, przedstawiciele centrum monitorują również wydźwięk akcji, a także dbają o obecność w mediach i kreowanie zamierzonego wizerunku: odpowiedzialnego, bliskiego i zaangażowanego.

Tylko przy okazji ostatniej edycji uzyskano kilka publikacji w radiu, 10 publikacji w lokalnej prasie, ponad 100 publikacji na czołowych serwisach lokalnych oraz branżowych i jeszcze więcej na samych blogach, bijąc tym samym rekordy zasięgu dotarcia.

Dzięki temu Pasaż Grunwaldzki może liczyć na przychylność lokalnych liderów opinii i wyróżnić się na tle innych centrów w mieście. Sami autorzy platform zyskują natomiast okazję do poznania się i wymiany doświadczeń, szerszego zaistnienia w świadomości internautów oraz do poddania swojej twórczości ocenie specjalistów.