Pierwsze, najważniejsze i jedyne zadanie jakie powinno spełniać CV to skuteczność. Aplikacja ma przede wszystkim przekonać osobę, która je czyta, że warto zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety czasem nawet bardzo dobre kandydatury mogą zostać odrzucone na poziomie przeglądania aplikacji ze względu na drobne błędy, które często pojawiają się w naszych CV.

Pierwsze wrażenie. CV powinno być zwięzłe, krótkie i staranne. Bardzo ważna jest przemyślana forma. Informacje powinny być spójne, czytelne i dobrze rozplanowane. Wszystkie swoje kwalifikacje należy spisać w sposób staranny i przejrzysty. Artystyczny chaos w naszej aplikacji utrudni osobie rekrutującej szybkie odnalezienie informacji, które są dla niego najbardziej istotne. Ponadto CV powinno być całkowicie wolne od takich niedopatrzeń jak literówki, błędny ortograficzne czy samotne literki na końcu wierszy. Nawet niewielkie uchybienia językowe mogą Nas zdyskredytować przy pierwszym kontakcie rekrutera z aplikacją.

Tylko ważne informacje. Przygotowując swoje CV zawsze należy dopasować je pod konkretne ogłoszenie. Wypisywanie wszystkich swoich dotychczasowych doświadczeń nie związanych ze stanowiskiem, na które aplikujemy wcale nie będzie dodatkowym atrybutem. Taki zabieg może zadziałać zupełnie odwrotnie – rekruter zamiast dojrzeć nasze mocne strony, doszuka się w naszej aplikacji tylko nieistotnych informacji i w efekcie odrzuci kandydaturę. Nawet jeśli posiadamy małe doświadczenie zawodowe należy wykazać się umiejętnością selekcji informacji i wybrać do CV tylko to co najważniejsze. Czasem warto również zastanowić się nad formułą. Jeżeli mamy niewielki doświadczenie zawodowe tak opiszmy nasze dotychczasowe osiągnięcia, aby ich obecność w CV była usprawiedliwiona.

Puste słowa i tautologie. Aplikacja powinna być czytelna i podkreślać nasze prawdziwe zalety. Korzystanie z popularnych, okrągłych zwrotów nagminnie wpisywanych do CV na pewno nie przybliży nas do wyczekiwanej rozmowy kwalifikacyjnej. Nie warto tracić miejsca na opisy, które nie niosą ze sobą żadnej konkretnej treści. Nasze CV staje się wtedy mniej konkretne i traci na przejrzystości, a osoba, która je czyta i tak pomija tego typu wstawki. Ostatecznie każdy może o sobie napisać, iż jest pracownikiem osiągającym wybitne wyniki lub osobą posiadającą umiejętności interpersonalne.

Nagminne zwroty. Opisując swoją osobę chcemy przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Warto również rozważyć, które z naszych cech osobowości najlepiej wyszczególnić aplikując na dane stanowisko. To pokaże rekruterowi, że jesteśmy świadomi naszych mocnych stron i wiemy czego wymagać będzie od nas stanowisko, które chcemy objąć. Na pewno nie będą w tym pomocne najpopularniejsze frazesy, takie jak: dynamiczny, kreatywny, znakomicie odnajdujący się w pracy zespołowej. W tym punkcie CV mamy szansę zwrócić uwagę osoby rekrutującej na naszą kandydaturę więc warto wpisać coś przemyślanego.

Koloryzowanie. Pisząc swoje CV musimy zawsze być bezwzględnie szczerzy. Nawet najdrobniejsze kłamstwo może bardzo łatwo wyjść na jaw. Nie ma sensu dopisywać sobie umiejętności, który w rzeczywistości się nie posiada lub sztucznie podnosić swoje kwalifikacje. CV ma być wizytówką, która będzie przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, na której utwierdzimy pracodawcę, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami na proponowane stanowisko, a nie obnaży kłamstwa wpisane w aplikację.

Tworzenie CV od początku do końca zależy tylko i wyłącznie od nas. To jedyny element
w procesie rekrutacyjnym, nad którym mamy całkowitą kontrolę. Warto więc skorzystać
z pomocy profesjonalnych doradców, którzy podpowiedzą nam w jaki sposób powinniśmy popracować nad własną aplikacją, aby była w 100 procentach skuteczna. Najszybciej taką możliwość będziemy mieć na targach pracy Career EXPO, gdzie na specjalnym stanowisku konsultacyjnym eksperci wskażą, jakie błędy popełniliśmy w już stworzonym CV i doradzą, jak ich uniknąć. To jednocześnie świetna okazja, aby na od razu zweryfikować skuteczność wprowadzonych zmian aplikując w firmach obecnych na targach .

Logotyp_Career EXPO  

Skonsultuj swoje CV na najbliższych targach pracy Career EXPO we Wrocławiu

17 marca 2015, Hala Stulecia, godz. 11:00 – 19:00

www.careerexpo.pl