Budynek biurowy West House 1B, zrealizowany przez Grupę Archicom w ramach kompleksu West Forum Business Centre we Wrocławiu, zmienił właściciela. Obiekt kupiła spółka GNT Ventures Wrocław, wchodząca w skład irlandzkiej grupy kapitałowej GNT, do której należy m.in. galeria handlowa Madison w Gdańsku oraz kompleks biurowy BPH Office Park w Gdańsku. Transakcja została sfinalizowana pod koniec lutego br., a jej wartość nie została ujawniona.

Anna Thomas, Dyrektor Zarządzający Grupy GNT powiedziała: „Cieszymy się z kolejnego zakupu. Wierzymy w potencjał polskiego rynku nieruchomości i rozważamy kolejne inwestycje w projekty biurowe wysokiej jakości.”

Sprzedaż biurowca to już trzecia transakcja spółki Archicom w stolicy Dolnego Śląska. Oddany do użytku w 2014 roku obiekt oferuje ponad 12.000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ok. 85% jest już wynajęte tak znaczącym najemcom jak Grupa Netia, Objectivity Bespoke Software Specialists czy Lodestone Management Consultants (grupa Infosys). Obecni i potencjalni najemcy mają do dyspozycji na jednej kondygnacji powierzchnie do 2.000 m2, wykończone pod klucz z wykorzystaniem podłóg technicznych i klimatyzacji z nawilżaniem. Cały obiekt charakteryzuje się ekologicznymi rozwiązaniami i niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Budynek posiada certyfikat LEED Gold. Proces wynajmu wspierał renomowany doradca, firma Knight Frank.

„Niesłabnący popyt na powierzchnie biurowe ze strony najemców z sektora BPO/SSC, wysoka jakość projektów oraz wyższe, niż w Warszawie, stopy kapitalizacji powodują, że rynki regionalne stanowią obecnie doskonałą alternatywę dla inwestycji w stolicy” powiedział Jakub Jonkisz, Szef Działu Rynków Kapitałowych Knight Frank

Podpisanie umowy sprzedaży potwierdza atrakcyjność kompleksu West Forum, jak również wysoki standard i atuty budynku. Jest to jednocześnie potwierdzenie ugruntowanej pozycji Grupy Archicom oraz Grupy GNT na rynku inwestycyjnym. W przeprowadzeniu transakcji kluczową rolę odegrali także doradcy obu stron. Kupującego reprezentowała firma Knight Frank. Po stronie sprzedającej zaś pośredniczył JLL. Obsługę prawną świadczyły kancelarie prawna Norton Rose Fulbright i GWW Woźny i Wspólnicy.

„Sprzedaż West House 1B to kolejna transakcja, której przedmiotem są nieruchomości biurowe zlokalizowane poza Warszawą. Biorąc pod uwagę wysokie zainteresowanie i aktywność inwestorów, a także już sfinalizowane umowy i toczące się rozmowy, spodziewamy się, że 2015 r. zakończy się rekordowym wolumenem transakcji biurowych zawartych na największych rynkach biurowych poza stolicą”, skomentował Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych JLL.

Po zmianie właściciela, zarządcą budynku West House 1B pozostaje Knight Frank.

Kompleks biurowy West Forum jest z powodzeniem realizowany przez Archicom od 2008r. Wrocławski deweloper zdecydował się w projekcie na zastosowanie najnowszych technologii m.in.:

 • podłóg technicznych,
 • klimatyzacji ze zdecentralizowanym systemem chłodzenia,
 • okablowania IT kategorii 6E,
 • okablowania elektrycznego, w tym wydzielonej sieci do zasilania komputerów,
 • dwukierunkowego zasilania budynku w energię elektryczną, możliwości agregatu prądotwórczego,
 • sufitów podwieszanych, pochłaniających dźwięki, markowych opraw oświetleniowych zapewniających natężenie 500 lx,
 • trwałych, niepalnych wykładzin dywanowych antystatycznych,
 • kompletnych instalacji grzewczych,
 • swobody wyboru operatorów telefonicznych,
 • kompletnie wyposażonych węzłów sanitarnych oraz pomieszczeń kuchennych na każdym piętrze,
 • recepcji, monitoringu obiektu wraz z ochroną fizyczną,
 • monitoringu p.poż. w częściach wspólnych i na całej powierzchni biurowej,
 • szybkich, cichobieżnych wind.

Docelowo kompleks West Forum będzie oferować największą w skali Wrocławia powierzchnię biurową – ok. 80 000 m2. W budowie znajduje się kolejny etap inwestycji.

 

Źródło: Grupa Archicom