Copernicus Airport Wrocław

Awatar użytkownika
mrkaziu
Administrator
Posty: 1228
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:35
Kontaktowanie:

Copernicus Airport Wrocław

Post autor: mrkaziu » 02 mar 2012, 11:34

Możemy być dumni z Nowego Terminala na wrocławskim lotnisku, bo jest z pewnością najładniejszym w Polsce i jest czterokrotnie większy od poprzedniego. Może odprawiać około trzech milionów pasażerów rocznie. Zaprojektowany zastał w taki sposób, by w przyszłości można go było bez problemu rozbudować tak by mógł obsługiwać nawet siedem milionów pasażerów. Rozbudowa polegać będzie na przedłużeniu jego konstrukcji w kierunku wschodnim i zachodnim. Łączny koszt budowy trwającej ponad dwa lata to ok. 380 mln zł. 128 mln zł na ten cel pochodziły z funduszy europejskich (dane szacunkowe). Jego budowa była związana z rozgrywkami Euro2012 na nowo powstałym stadionie piłkarskim we Wrocławiu. Z pewnością dla wielu Wrocławian Nowy Terminal jest powodem do satysfakcji ponieważ zdecydowanie zmieniła się jakość podróżowania.

ObrazekWroclaw Copernicus Airport by Kazimierz Grabkowski, on Flickr


ania
Posty: 5
Rejestracja: 09 mar 2012, 15:47
Kontaktowanie:

Re: Nowy Terminal - Wrocław

Post autor: ania » 09 mar 2012, 16:26

W końcu dobra wiadomość 11 marca otwarcie terminala :)

Awatar użytkownika
mrkaziu
Administrator
Posty: 1228
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:35
Kontaktowanie:

Re: Nowy Terminal - Wrocław

Post autor: mrkaziu » 10 mar 2012, 15:26

Najpierw był dzień otwarty, później po kilku dniach uroczysta gala z okazji zakończenia inwestycji, a już jutro w tą niedzielę tj. 11 marca 2012 roku Nowy Terminal odprawi pierwszych pasażerów. Warto zapamiętać tą datę bo jak wszyscy pamiętamy była kilkakrotnie przekładana, ale wszystko wskazuje na to, że marzenie wielu Wrocławian w końcu się ziści. Jutro o godzinie 5.55 pierwszy samolot z pasażerami odleci do Warszawy.

Wrocławskie lotnisko doczekało się zgody od Urzędu Lotnictwa Cywilnego na korzystanie z Nowego Terminala. Wcześniej w terminalu została ustalona umowna granica państwa co było też niezbędnym warunkiem dla funkcjonowania obiektu. W tej chwili skompletowane są już wszystkie niezbędne dokumenty jak zapewniał prezes Portu Lotniczego Wrocław – Dariusz Kuś. Szacuje się, że w pierwszym dniu skorzysta z niego około 4 tysiące osób. Wszyscy dostaną specjalne certyfikaty, a pasażerowie każdego lotu mogą spodziewać się upominków. Dziesięć minut po pierwszym samolocie odleci następny do Londynu Luton. Pierwszy samolot przyleci do Wrocławia z Warszawy o godzinie 8.20, a ogólnie w tym dniu z nowego obiektu powinno odlecieć 26 maszyn.

Zmiany nastąpią także w komunikacji miejskiej, zostanie wydłużona linii autobusu 406 , który będzie woził pasażerów na Nowy Terminal i tam też będzie miał nową pętlę. Przy ulicy Granicznej i Rdestowej zostanie uruchomiony nowy przystanek „na żądanie” dla linii 406 i 249. Na miejsce możemy dojechać także samochodem. Szczegółową mapę i więcej informacji na temat dojazdu znajdziemy na stronie: www.airport.wroclaw.pl .
Odwożąc kogoś na lotnisko możemy skorzystać z tak zwanej strefy krótkiego postoju, gdzie możemy wyładować bagaż i pożegnać się bez konieczności płacenia. Przy potrzebie dłuższego parkowania po prawej stronie terminala jest parking na ok. 300 miejsc, jadąc dalej lewą nitką docieramy do drugiego parkingu na ok. 700 miejsc. Oddzielnie przygotowany jest parking dla VIP-ów.
Nowy Terminal jest czterokrotnie większy od poprzedniego i będzie mógł odprawiać około trzech milionów pasażerów rocznie. Zaprojektowany zastał w taki sposób, by w przyszłości można go było bez problemu rozbudować tak by mógł obsługiwać nawet siedem milionów pasażerów. Rozbudowa polegać będzie na przedłużeniu jego konstrukcji w kierunku wschodnim i zachodnim. Łączny koszt budowy trwającej ponad dwa lata to ok. 380 mln zł. 128 mln zł na ten cel pochodziły z funduszy europejskich (dane szacunkowe, niepotwierdzone). Jego budowa jest związana z rozgrywkami Euro2012 na nowopowstałym stadionie piłkarskim we Wrocławiu.
Z pewnością dla wielu Wrocławian Nowy Terminal będzie powodem do satysfakcji ponieważ zdecydowanie zmieni się jakość podróżowania

wroclawiak
Posty: 61
Rejestracja: 01 mar 2012, 20:36
Kontaktowanie:

Re: Nowy Terminal - Wrocław

Post autor: wroclawiak » 14 mar 2012, 22:35

Faktycznie tablice informacyjne na nowym terminalu są bardzo ładnie zaprojektowane :)

Awatar użytkownika
mrkaziu
Administrator
Posty: 1228
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:35
Kontaktowanie:

Re: Nowy Terminal - Wrocław

Post autor: mrkaziu » 15 mar 2012, 8:36

Dla Wrocławian odwiedzających Nowy Terminal władze lotniska okazały się łaskawe ponieważ w tej chwili nie są pobierane żadne opłaty za parkowanie. Jest to miłe zaskoczenie dla tych osób, które chcą spędzić więcej czasu na terenie lotniska i spokojnie je sobie pooglądać lub posiedzisć w jednych z wielu lokali gastronomicznych znajdujących się w środku terminala.

Sytuacja ta jednak to tylko stan przejściowy ponieważ już niedługo niestety parking będzie płatny. Prawdopodobnie sytuacja ta potrwa jeszcze dwa lub trzy tygodnie. Przedstawiaciele lotniska twierdzą, że ceny nie będą wyższe od tych, które obowiązywały w starym miejscu. Dobrą natomiast wiadomością będzie możliwaść korzystania ze strefy tak zwanego krótkiego parkowania gdzie będziemy mogli bezpłatnie zatrzymać się w celu wyładowania bagaży i pożegnania odwożonych osób.

W celu ułatwienia parkowania wdrożony zostanie nowy system identyfikujący klientów na podstawie numeru tablicy rejestracyjnej samochodu. Będzie także mozliwość wykupienia płatnego parkowania przez internet. Dla osób często parkujących na lotnisku jak na przykład taksówkarze, przewidziane są specjalne naklejki i karty zbliżeniowe.

Parking na Nowym Terminalu przewidziany jest na około 1100 miejsc.

Awatar użytkownika
arti
Posty: 38
Rejestracja: 28 lut 2012, 21:52
Kontaktowanie:

Re: Nowy Terminal - Wrocław

Post autor: arti » 16 mar 2012, 11:22

Wstyd się przyznać ale jeszcze nie widziałem nowego lotniska :oops: musze szybko to nadrobićwrocman
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2012, 17:22
Kontaktowanie:

Re: Nowy Terminal - Wrocław

Post autor: wrocman » 18 mar 2012, 19:06

Faktycznie terminal robi super wrażenie, szczególnie teraz, kiedy już normalnie funkcjonuje :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości