Dolmed

Awatar użytkownika
mrkaziu
Administrator
Posty: 1228
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:35
Kontaktowanie:

Dolmed

Post autor: mrkaziu » 20 mar 2012, 18:10

Budynek Dolmedu, czyli Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej, bo taką miał nazwę w momencie powstawania został wybudowany w latach 1974 - 77. Obecnie to Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A., które mieści się w jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu.
Budynek został zaprojektowany przez Annę i Jerzego Tarnawskich, za konstrukcję odpowiadał inż. Wojciech Święcicki, a wykonawcą było znane wtedy w mieście Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2.
Budynek jak na tamte czasy był bardzo futurystyczny, ściany zewnętrzne na parterze zostały pokryte klockami z łupanego modrzewia, a charakterystyczna wieża otrzymała okładzinę z piaskowca i mozaiki w złotym kolorze. Filary obłożono czarnym granitem, co podkreślało wysoki standard.
Wnętrze Dolmedu w latach siedemdziesiątych także było supernowoczesne. Pamiętajmy, że były to czasy szybkiego rozwoju i względnego dobrobytu zapewnionego przez zachodnie kredyty zaciągnięte przez Gierka. W skomputeryzowanej placówce można było wykonać komplet kilkudziesięciu badań, testów i analiz laboratoryjnych u pacjentów w ciągu kilku godzin. Dziennie można było przebadać w ten sposób nawet 100 osób.
Obiekt był tak nowoczesny, że wystąpił w znanym filmie fantastycznym "Test pilota Pirxa" w 1978 roku.
W dzisiejszych czasach co do jego urody architektonicznej zdania wśród wrocławian są podzielone, niemniej jednak z całą pewnością jest to jeden z tych budynków obok których ciężko przejść obojętnie.

ObrazekDolmed by Kazimierz Grabkowski, on Flickr

Awatar użytkownika
mrkaziu
Administrator
Posty: 1228
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:35
Kontaktowanie:

Re: Dolmed - Centrum Medyczne

Post autor: mrkaziu » 22 mar 2012, 8:13

Czy uratują łabędzie przy wrocławskim Dolmedzie?

Wnętrze Centrum Medycznego Dolmed w ostatnich latach przeszło po wielu latach gruntowną modernizację. Przez wiele lat był to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu, ale niestety nie przechodził żadnych remontów. W ostatnich latach to się zmieniło i wiele osób odwiedzających to centrum może zobaczyć jak zmienił się w środku.

Niestety na zewnątrz wiele rzeczy wymaga remontu. W ostatnim czasie pojawiły się pozytywne informacje, bo powstał plan ocieplenia wierzy, przebudowy fontanny i usunięcie łabędzi. Właśnie ten ostatni pomysł usunięcia łabędzi wzbudza wiele kontrowersji. Członkowie Fundacji Promocji Sztuki „Transformator” twierdzą, że będzie to katastrofa dla wizerunku tego znanego obiektu. Wysłali już w tej sprawie pismo do władz Dolmedu oraz do Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Sprawa jednak wydaje się być na przegranej pozycji ponieważ z zarzutami nie zgadza się Marek Moszczyński, prezes zarządu Dolmedu, a Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków twierdzi, że obiekt nie jest zabytkiem i ma związane ręce.

Sprawa jest w toku i w najbliższym czasie powinniśmy poznać oficjalne stanowisko prezesa Dolmedu Marka Moszczyńskiego. Zdaniem Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej łabędzie powinny zostać zachowane, należałoby je odtworzyć i zaprojektować tak, żeby dobrze wpasowały się w otoczenie.


wrocman
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2012, 17:22
Kontaktowanie:

Re: Dolmed - Centrum Medyczne

Post autor: wrocman » 28 mar 2012, 8:26

Jednak nie wiadomo jaki spotka je los bo prezes Dolmedu raczej nie jest ich entuzjastą.ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości